top of page

Kaj je pogovarjanje?

 

Se veliko pogovarjate? Ja? Zdaj pa odštejte vso tisto rutinsko domačo komunikacijo, kaj je treba kupiti v trgovini in kdo bo pospravil kopalnico, mimobežna vprašanja otrokom, kako je bilo v šoli, in njihove dvozložne odgovore, izmenjavo vljudnostnih fraz s prodajalko, površno klepetanje s sodelavci, pritoževanje in jamranje čez sosede in državo in brezplodno razkladanje. Ko izvzamete vse to – še vedno trdite, da se veliko pogovarjate? Morda bi bilo primerneje vprašati, ali se sploh kaj pogovarjate?

 
Kaj sploh je pogovarjanje?

 

Pogovarjanje ni samo izmenjava informacij. Je več, pogovor ima globino, vanj damo sebe, je razmišljanje v dialogu, poslušanje, vživljanje, spoznavanje ... S tehniko »povej in prisluhni« rešujemo vsakdanje probleme, skrbimo za duševno zdravje, čistimo vsakodnevno čustveno navlako, učimo se empatije, poslušanja, boljšega razumevanja sebe in drugih, se povezujemo, ustvarjamo bližino, gradimo boljše odnose in s tem boljši svet. Vemo za terapevtsko moč besede. A besede imajo tudi moč udejanjanja.

 

Zakaj bi se pogovarjali?

 

Zato, ker je pogovarjanje prijetno, zdravilno, ker si z njim čistiš dušo, spoznavaš sebe in druge, izmenjaš poglede in misli, dobiš novo idejo, spoznaš zanimivega človeka, najdeš rešitev za svoj problem, iskrivo misel ... ali preprosto uživaš v energiji ljudi v živi izmenjavi besed.

 

Človek živi v dveh svetovih. Svet notranjega je tako neskončen kot svet zunanjega. In tako različen v vsakem od nas. Morda sploh ne veste, koliko bogastva imate v sebi. Zakaj ga ne bi delček delili? S tem, ko ga izmenjamo, nič ne izgubimo, kvečjemu dobimo vrnjeno še več.  

 

Nekaj pravil pogovarjanja:

 

-Ni dovolj le poslušati, ampak tudi prisluhniti.

-Sogovornikov ne prekinjamo oziroma jim ne skačemo v besedo.

-Pogovor se ne sme spremeniti v terapevtskega in po drugi strani ne v klepetanje. To pomeni, da če imaš kaj povedati, poskušaj to čim bolje artikulirati. -Spoštujemo mnenje drugega, ne žalimo.

.Teme, ideje sogovornikov nadgrajujemo.

-Vsak ima na voljo približno enako časa za govorjenje.

bottom of page